Tak spędzamy nasz dzień

Od 9 rano do 14 mamy plan na każdą godzinę dla dzieci spędzających swój dzień w punkcie terapeutycznym Tukan.

Czas relaksacji i powitania

W czasie przyjścia do placówki dzieci dokładamy wszelkich starań do stworzenia spokojnej relaksacyjnej atmosfery. Pozytywne działanie kadry wspierane jest relaksującym zapachem, obrazem oraz muzyką. Kadra skupia się na powitaniu każdego dziecka dobierając formę indywidualnego powitania do potrzeb dziecka oraz jego oczekiwań. 

Kinezyterapia z integracją sensoryczną

Kinezjologia edukacyjna to stymulacja różnych funkcji psychicznych poprzez wykorzystanie naturalnych ruchów całego ciała. Zajęcia terapeutyczne skupiają się na pracy z ciałem, mając za zadanie poukładać wszystkie struktury tak aby ciało pracowało jak najbardziej optymalnie.

Arteterapia

Działania artystyczne są sposobem na wyrażenie siebie. Wykorzystywane w czasie zajęć są różne formy oraz metody wyrazu. Samo malowanie może przyjąć postać klasycznego malarstwa pędzlem jak również ekspresyjnego wyrazu malarstwa dłońmi czy stopami. Dzięki różnorodności nie tyko wyrażamy siebie uwidaczniamy swoje stany emocjonalne ale również oswajamy różne angażując zmysł dotyku a przede wszystkim zagłębiamy się w świecie dziecka ucząc się wspólnego komunikowania. W czasie zajęć mózg dziecka wspierany jest olejkami eterycznymi oraz muzyką Mozarta wzmacniającymi relaks. 

Zajęcia dydaktyczne

Zajęcia dydaktyczne w naszej placówce dostosowane są indywidualnie do potrzeb każdego dziecka. Po dokładnym poznaniu dziecka i jego możliwości edukacyjnych sami przygotowujemy pomoce do zajęć. Podczas zajęć kształtujemy u dzieci postawy społeczno-moralne. Uczymy samodzielności w życiu codziennym oraz zasad współdziałania w kontaktach zarówno z rówieśnikami jak również z osobami dorosłymi z najbliższego otoczenia. Poprzez zajęcia rozwijamy również wrażliwość muzyczną; poprzez słuchanie utworów muzyki klasycznej, jak i również brzmienia wybranych instrumentów muzycznych. Podczas codziennej pracy na sali używamy odpowiednio dobranych olejków eterycznych dzięki którym u dziecka wzmacniamy koncentrację i pobudzamy jasność umysłu efektywnie wzmacniając jego proces łatwiejszego zapamiętywania, jak również wywołujemy stan uspokojenia dziecka.

Przerwa regeneracyjna

Komunikacja społeczna z logopedią

Ten czas przeznaczamy na kształtowanie umiejętności nawiązywania i utrzymywania relacji społecznych w grupie rówieśniczej wspieranej przez kadrę placówki. Szczególnie koncentrujemy się na uwzględnienie stymulacji językowej prowadzonej przez otoczenie a także eliminację wad wymowy poprzez specjalnie opracowane i dostosowane do potrzeb i możliwości dzieci zadania logopedyczne z elementami logorytmiki. W tym czasie pracujemy również nad poznawaniem emocji  oraz radzenia sobie z nimi a także umiejętnością ich wyrażania. W czasie zajęć stosujemy aromatoterapię oraz muzyką Mozarta wspierającą koncentrację uwagi

Terapia polisensoryczna z dydaktyką

To najbardziej kreatywny czas w czasie dnia. Poprzez zaangażowanie jak najszerszej ilości zmysłów uczymy się otaczającego nas świata przebywając w przyjaznym i kontrolowanym środowisku. W tym czasie staramy się również pokonać nasze słabości oraz zaprzyjaźnić się z destruktorami. W tym czasie mózg wspierany jest aromatami oraz dźwiękami dostosowanymi do tematyki zajęć. Przenosimy się też w magiczny świat bajkowej przestrzeni w którym bardzo intensywnie pracują wszystkie nasze zmysły. 

Niezbędne elementy naszych terapii

Olejki eteryczne stosowane w placówce

  • Koncentracja uwagi: krople mięty z rozmarynu
  • Relaksacyjny: lawenda z mandarynką 
  • Stop wirusom: goździk, cytryna, cynamon, eukaliptus, rozmaryn, pomarańczStop katar: globulus, radiata, tymianek frankincense, rozmaryn, tea, tree 
  • Stop katar: globulus, radiata, tymianek frankincense, rozmaryn, tea, tree 

Utwory muzyczne oraz instrumenty

01. Koncert na flet i harfę
02. Symfonia nr 31
03. Sonata fortepianowa
04. Koncert klarnetowy cz. 2
05. Eine kleine Nachtmusik
06. Andante na flet
07. Koncert na fagot i orkiestrę
08. Leśne andante na flet
09. Nadmorski koncert na flet i harfę
10. Koncert na fagot nad strumieniem

fortepian, skrzypce, altówki, wiolonczela, kontrabas, harfa, flet, fagot, klarnet, obój, waltornia.